Kredyt odnawialny

Alternatywą dla kredytów gotówkowych mogą być kredyty odnawialne w ROR, gdyż konto osobiste może służyć nie tylko do dokonywania rozliczeń, ale również do szybkiego pożyczania pieniędzy. Wysokość takiej pożyczki zależy od wpływów na rachunek. Przyznając kredyt odnawialny, bank umożliwia pobieranie z rachunku większych ilości gotówki, niż rzeczywiście posiadamy, jednak zwykle tylko do określonego w umowie limitu.

Każdy wpływ na konto zaliczany jest na poczet spłaty zadłużenia, zaś co miesiąc na koncie muszą być pieniądze na spłatę odsetek. Na uwagę zasługuje informacja, że odsetki nalicza się tylko od wykorzystanych środków (nie zaś od całości przyznanego limitu), dzięki czemu taki kredyt może być interesującym sposobem na finansowanie zakupów. W konsekwencji kredyt taki może się okazać tańszy niż pożyczka gotówkowa.

Kolejną wielką zaletą takiej formy pożyczania pieniędzy to szybki do nich dostęp. Jeżeli zostanie nam przyznany określony limit zadłużenia, będziemy mogli skorzystać z niego w dowolnym momencie. Najczęściej po roku umowa jest automatycznie przedłużana (chyba że naruszymy jej warunki).

Specyfiką kredytu odnawialnego jest to, że bank nie wyznacza rat miesięcznych czy też wymaganej minimalnej miesięcznej spłaty. Można powiedzieć, że w pewnym sensie bank daje pożyczkobiorcy „wolną rękę”. Chcąc uporać się z zadłużeniem, musimy sami starać się o to, by dług redukować.

Jeżeli nasze wydatki nie zmniejszą się a jednocześnie wpływy na rachunek nie wzrosną, może się okazać, że spłacamy bankowi jedynie odsetki, natomiast główne zadłużenie nie maleje. Z drugiej strony w pewnych sytuacjach taka otwarta „furtka” może się przydać: co prawda spłacamy tylko odsetki, ale za to nie mamy wielce stresującej presji terminu.

Oprocentowanie oferowanych bankowych kredytów w rachunku zaczyna się od ok. 10 %. Warto przy tym dodać, że banki zażarcie walcząc o klientów nie wahają się nawet przed „podkradaniem” ich sobie wzajemnie, najczęściej poprzez oferowanie atrakcyjniejszych warunków prowadzenia konta i udzielania kredytów odnawialnych. Przykładem może być oferta Banku BPH - przenosząc tam ROR z limitem kredytowym z innego banku można skorzystać z oprocentowania w wysokości 9,9 %.

Podobną propozycję ma Bank Millennium. Dodatkowo nowi klienci mogą otrzymać o 10 % większy limit niż w dotychczasowym banku. Do przeniesienia konta razem z kredytem namawiają też Allianz Bank oraz Alior Bank - dwie nowe (działalność rozpoczęta w 2008 r.) na rynku instytucje finansowe (Allianz wchodząc na rynek bankowy rozszerza swoją działalność - dotychczas zajmował się głównie ubezpieczeniami, Alior został stworzony od podstaw).

W pierwszym z nich można dostać kredyt o 15 % większy, w drugim o 20%. Citibank z kolei obiecuje, że jeżeli będziemy korzystać z kredytu krócej niż tydzień, nie zapłacimy odsetek.

W większości ofert standardowe oprocentowanie wynosi kilkanaście procent; w niektórych bankach (np. Raiffeisen) oprocentowanie jest tym niższe im wyższy jest limit kredytowy. Nie bez znaczenia jest też rodzaj rachunku.

Za uzyskanie kredytu odnawialnego w koncie zwykle trzeba zapłacić prowizję, ale jest ona przeważnie mniejsza niż w przypadku kredytów gotówkowych i wynosi średnio 1 - 2 %. Ostatnio niektóre banki (np. Citibank, Volkswagen Bank) w ogóle ją zniosły. Niekiedy sprawa opłat rozwiązywana jest w inny sposób, np. Getin Bank nie stosuje rocznej prowizji, lecz pobiera co miesiąc 0,15 % kwoty udzielonego limitu.

Kredyt udzielany jest najczęściej na rok a jego odnowienie kosztuje - na ogół tyle samo co przyznanie (choć przez cały czas prowadzone są oczywiście różne promocje).